Změna dodavatele energie

Změna dodavatele energie
Mutinka / Pixabay

Zdražování je konec, hlásají titulky českých deníků. Po více než třech letech enormního růstu cen za energie konečně přichází zlom. U cen plynu bude levnější jeho distribuce a dobrou zprávou také je, že výrazně zlevní také elektrická energie a zároveň poklesne poplatek za obnovitelné zdroje. Pokud nyní přejdete k jinému dodavateli, můžete ušetřit dvakrát více. Právě teď je správný čas pro změnu, protože příští rok lze čekat pokles cen plynu v průměru o pět a elektřiny dokonce až o 15 procent.

Po nekonečných jednáních se podařilo dosáhnout výrazného snížení ceny za distribuci zemního plynu pro běžné zákazníky v roce 2014 v průměru o 5%. Tuto informaci přinesla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Slevy v platbě za distribuci u plynu sice budou tvořít menší část celkové slevy (asi 20 procent), nicméně i tak se úspory při změna dodavatele energie budou pohybovat v řádech stokorun.

Změna dodavatele energie ušetří peníze

U ceny elektrické energie jsou odhady poklesu ceny ještě optimističtější. Vlastní komodita půjde dolů o 10 až 15 procent a věříme, že o stejnou sumu půjde dolů i platba za distribuci. To jsou slova Michala Eisnera ze společnosti ENA.

Porovnání cen elektřiny

Zákaznící určitě přivítají skutečnost, že sleva by neměla být jednorázová záležitost, ale dlouhodobějším trendem, který by měl pokračovat i v roce následujícím. Dle názoru odborníků je důvodem zlevnění elektřiny ekonomická krize, která snižuje poptávku po enerigiícha a vyvolává mezi jednotlivými dodavateli konkurenční boj. Vliv na změnu cen na energetickém trhu může mít i politická situace v Německu. Nemalou roli hrají i aukce energií, kvůli kterým přicházejí dodavatelé o stálé zákazníky.

Přečtěte si také:  Úvěr na cokoliv až do 300 000 Kč

“V energetických aukcích je nevýhodou, že nikdo dopředu neví, kdo bude dodavatelem energií. Vstupem do aukce se zavazujete k tomu, že s vítězem podepíšete smlouvu a bude nuceni akceptovat jeho obchodní podmínky,” upozorňuje odborník Marek Vašina.

Pokud si myslíte, že vám ohlášené zlevnění nestačí a plánujete ušetřit mnohem víc, spočítejte si, jestli se vám nevyplatí změna dodavatele energie. Jelikož trvá celý proces změny minimálně 90 dnů, je nyní ideální doba pro změnu.

Dle tzv. “otopové křivky”, která sleduje Změna dodavatele energie domácnostech spotřebu plynu během 365 dní v roce, se nejvíce protopí od ledna do dubna. Za čtyři měsíce se uvádí mpřibližně polovina celkové spotřeby domácnosti.

Pokud se tedy rozhodnete pro změna dodavatele energie až v listopadu či prosinci, je už pozdě, protože stejně téměř celou topnou sezónu zůstane u stávajícího dodavatele s vyšší cenou.
Přesná úspora elektrické energie či plynu samozřejmě závisí jednak na celkové spotřebě, dále na typu tarifu a hlavně na smlouvě s dodavatelem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..