Nebankovní půjčky jsou takové půjčky, které poskytují výhradně soukromé finanční subjekty a organizace. Jejich získání je daleko jednodušší a přístupnější široké populaci, zato jsou však často rizikovější a vykazují mnohem vyšší úrokové zatížení v porovnání s bankovními půjčkami.
Z tohoto důvodu se jejich využívání obecně příliš nedoporučuje, leda v případě, že opravdu nutně potřebujete peníze a nesplňujete kritéria klasického úvěru, jaký nabízí Česká Spořitelna a ostatní české banky.
Na co dát pozor při zřizování nebankovní půjčky
Při podepisování smluv o zřízení nebankovní půjčky buďte obzvláště prozřetelní a důkladní. Smlouvy bývají velmi často zhuštěny drobným písmem na co nejmenší množství papírů, čímž záměrně ztrácí na přehlednosti a je snadné přehlednou kritickou pasáž, která vás může stát mnoho času a peněz. Není pak výjimkou, že smlouvy, které by běžně měly až čtyřicet stránek, jsou zhuštěny a doslova namačkány na pouhých čtyřech listech papíru!
Zejména je potřeba si ověřit výši úroků a RPSN. Nebojte se zprostředkovatele nebankovního poskytovatele půjček ptát a ujišťovat se. Právě poskytovatelé z nebankovních sektorů se velmi rádi zaměňují měsíční a roční úrokovou sazbu. Některé půjčky potom pozvolna přecházejí až v lichvu, která je v České Republice zákonem zakázána a lze ji postihovat. Proto, máte-li jakékoliv pochybnosti o tom, co byste měli podepisovat, vezměte si raději smlouvu s sebou domů na prostudování před samotným podpisem. V případě vyššího obnosu půjčky doporučujeme radu finančního právníka.
Půjčku nebankovní bez dokládání účelu dostanete k dispozici pro libovolnou životní situaci – rekonstrukce bytu, refinancování hypoték nebo na vyřešení exekuce. Pro poskytnutí půjčky není třeba dokládat příjem nebo se nechat prověřovat v bankovních registrech nebo v registrech dlužníků (CERD). Poskytovatelé nebankovních půjček jsou soukromé firmy a společnosti, které poskytují finance ze soukromých nebankovních zdrojů.
Mnohdy se proto jedná o peníze investované do takovýchto společností soukromými investory nebo investičními skupinami.
V poslední době začínají i banky nabízet některé finanční produkty, které se začínají velmi podobat i nebankovním půjčkám. Je tedy možné v bance získat půjčku bez ručitele, s jedním dokladem totožnosti apod. Opět jsou ale podmínky o něco málo méně výhodné než v případě klasických bankovních půjček.